... rovnako môže celkový dojem vylepšiť aj úplne pokaziť. Naučíme sa základný nadpájaný dvojitý lem - prvým dôvodom je, že je najčastejšie používaný a druhým, že mnohí s ním majú veľký problém.
Je úplne jedno, či potrebujete olemovať vankúš alebo deku, aby ste zistili celkovú dĺžku lemu, potrebujete odmerať celý obvod výrobku - to znamená odmerať dĺžky všetkých strán, spočítať ich a pridať malú rezervu na ušitie rohov.
Bežná šírka dvojitého lemu je obvykle 7cm (čo samozrejme neznamená, že si ju nemôžete prispôsobiť) - po preložení je potom hotová šírka lemu 3,5cm.
Takže sme si odmerali obvod, narezali príslušný počet pásov 7cm širokých po celej dĺžke látky a potrebujeme ich zošiť tak, aby tvorili celok podľa možnosti kompaktný a pekne ležiaci :-)
PREČO je tento spôsob lepší, ako nadpájať jednotlivé pásy rovno? Najlepšia odpoveď je: vyskúšajte obidva a uvidíte. Pri rovnom nadpájaní síce ušetríte trochu látky, ale pri našívaní lemu nadpájané miesta rušia celkový dojem a pomerne náročne sa s nimi pracuje, pretože látka v tomto mieste nie je natoľko pružná, ako keď je nadpájaná šikmo.
Dva pásy položíme kolmo na seba lícovými stranami (vytvoria písmeno L)
Samozrejme šetríme čas a niť reťazovým šitím - tzn. prikladáme zošívané pásy postupne jeden za druhým a zošívame. Čiže začiatok pásu položíme lícom na líc kolmo na koniec predchádzajúceho pásu a takto pokračujeme až kým nemáme spojené všetky pripravené pásy.Presahujúce trojuholníky odstrihneme, ponecháme šírku švového prídavku od línie švu.
Výsledok bude vyzerať takto - jednotlivé švy potom prežehlíme a lem po celej dĺžke prežehlíme na polovicu - hotová šírka je 3,5cm.
Lem máme dookola prišitý a zaujíma nás, ako vyriešiť posledné "spojenie" lemu tak, aby nerušilo celkový dojem.
Prvým krokom k úspechu je medzera medzi lemami, ktorú vidíte na obrázku. Je široká presne ako švový prídavok, ktorý ste použili - v mojom prípade 1/4 inch.
Táto medzera zaručí, že vo finále všetko pekne sadne ako treba.
Druhým krokom je zistiť, aký kus lemu treba ponechať na zašitie. Tu je opäť jednoduchá odpoveď - na ľavej strane ponecháme navyše presne pôvodnú šírku lemu, zvyšok odstrihneme.Môžeme si pomôcť aj tak, že na zvyšok lemu priložíme rozložený kúsok (pôvodná šírka lemu pred vyžehlením) a zastrihneme podľa neho.
Bude to vyzerať takto:
Dva konce lemu sú pripravené na zošitie presne tak, ako sme nadpájali na začiatku jednotlivé pásy.
Pravý kúsok položíme kolmo na ľavú časť lemu a po diagonále zošijeme.
Pomôžeme si špendlíkmi, aby sa nám pásy nepohli z miesta.
Takto vyzerá výsledok.
Ešte pred tým, než odstrihneme prebytočný trojuholník, zložíme lem do výslednej línie a skontrolujeme, či sme sa nepomýlili pri šití, výsledok má vyzerať presne ta, ako na obrázku dole.
Ak je všetko v poriadku a lem je ušitý ako "nekonečný" tzn. nevieme, kde je začiatok a kde koniec, môžeme odstrihnúť prebytočný trojuholník.
Od línie švu nám ostal švový prídavok...
lem zložíme na polovicu.
A takto vyzerá výsledok pripravený na dokončenie.
Ostávajúci koniec lemu prišijeme, zahneme do zadnej strany a prišijeme skrytým stehom.
Môžeme samozrejme našívať aj šijacím strojom, záleží, čo sa vám viac páči.
Krásny víkend!
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára