pondelok 9. septembra 2013

Lemovanie, časť prvá

O lemovaní môžem povedať toľko, že som prešla mnoho zdrojov, videí, návodov a vyskúšala nespočetne variant.. nie preto, že by som nemala vzťah k ručnému šitiu, ale skrátka niekedy nestíham..
Dokonca som vo svojich začiatkoch vyrobila niekoľko typov lemovania, ktoré fungovali a dobre vyzerali a nedokážem ich napodobniť, lebo ani netuším, ako som ich v tej vynaliezavej fáze stvorila :-)

Môžem zhodnotiť, že vo väčšine návodov a postupov chýba vždy nejaký ten podstatný trik alebo maličkosť, ktorá jednoducho ovplyvní prevedenie a celkový úspech našívaného lemu.
Jednoducho zhrniem: skúšajte. Ak sa nedarí, skúšajte ďalej, meňte, improvizujte, rozmýšľajte - príde chvíľa, keď budete mať svoj vlastný vychytaný úspešný postup. A aj potom skúšajte ďalej, lebo vždy sa dá nájsť niečo nové..

Naproti očakávaniu bude ako prvý zakladaný spôsob lemovania - ak neviete, o čo ide, nič si z toho nerobte, skrátka mám rýchly a efektívny spôsob lemovania strojom, ktorý volám takto.

Jeho najväčším plusom je, že sa naozaj dá ušiť komplet celý strojom a výborne vyzerá z oboch strán..
Mám, ako každý, svoje favorizované postupy, ktoré používam - a delím sa s nimi. Ak používate iný alebo lemujete inak, je to v poriadku - každý robíme veci tak, ako nám najlepšie vyhovujú...

Takže - TAKTO TO ROBÍM JA :-) 
Najčastejšie tento spôsob lemovania používam na prestieraniach. Odskúšala som všeličo, ale na prestierania je jednoznačným favoritom bavlnený vatelín 275. Áno je drahý. Na druhej strane ho môžete bez problémov žehliť naparovacou žehličkou na najvyššej teplote a aj po vypraní vyzerá prestieranie výborne a môžete ho vyžehliť naparením opakovane tak, že vyzerá ako nové. Tiež sa nemusíte báť, že v procese tvorenia ho spálite žehličkou, čo pri polyesterových vatelínoch jednoznačne hrozí.. Druhý podstatný dôvod pre použitie na prestierania je, že je tenký, ale napriek tomu má váhu a je kompaktný, takže ak položíte na takéto prestieranie pohár, nehrozí, že sa prevráti..

 Pripravím si presne hotový top  - vrchnú, hlavnú stranu - prestierania
 Položím ju na vatelín tak, aby po obvode vatelín prečnieval aspoň o 1 cm - je to preto, aby som predišla "zrazeniu" vatelínu pri žehlení, keďže je bavlnený.. mám skrátka rezervu - v tomto kroku celú plochu prestierania AJ S VATELÍNOM prežehlím na najvyššej teplote naparovacou žehličkou - vychladnuté zastrihnem presne podľa rozmeru topu.
Vidíte dobre, zastrihnem... každý vie, čo ostane na podložke, keď režete vatelín, takže ak sa neponáhľam, strihám.
 Pripravím si druhú stranu - volím vždy hodiacu sa látku, najlepšie z kolekcie- mám tak obojstranné prestierania kompatibilného vzoru, takže ak sa náhodou jedna strana zašpiní a skrátka nie je čas to riešiť, jednoducho ho otočím a všetko je, ako má byť...
Spodná látka v tomto prípade prečnieva na všetkých stranách o 3 cm (ak zvolíte širšiu šírku, bude lem vo finále širší)
 Položíme spodnú látku na žehliacu dosku RUBOVOU stranou NAHOR
 Na ňu, tak aby boli na všetkých stranách rovnako široké okraje (môžete si to naznačiť, odmerať, nakresliť, alebo to jednoducho odhadnúť) položím top spolu s vatelínom
 Spodný prečnievajúci okraj dlhšej hrany zahnem a prežehlím tak, aby som ho zahla presne podľa hrany topu
 Zahnem a prežehlím znovu, tentokrát smerom do vnútra, aby mi vonkajšia hrana ostala začistená a krásna
 To isté na druhej dlhej strane
 Takto to vyzerá, keď sú dlhé strany hotové...
 A teraz krátke strany
 Najprv rohy - zahnúť pod 45 stupňovým uhlom a poriadne ZAŽEHLIŤ
 Takto...  A tu je jeden TRIK - keď zažehľujete rohy, dajte si malinkú rezervu od hrany prestierania, fakt drobučkú, ale dajte ju tam.. keď ho totiž natlačíte tesne na hranu, budete mať problém dosiahnuť fakt perfekný a presný roh.
 Zahnúť prečnievajúci lem rovnako ako pri dlhej strane a prežehliť. A druhý krát opäť dovnútra. Vidíte, že šikmý roh sa vytvorí vlastne sám.
 Nešpendlím, nestehujem, používam klipsy vo všetkých 4 rohoch - je tam najviac vrstiev a lem napriek dôkladnému prežehleniu jednoducho sám držať nebude :-)
 Skontrolujte si, či roh presne sedí a môžete začať šiť.
 Takto vyzerá hotovo...
 A takto je hotovo z druhej strany...
 Ešte detail - používam dĺžku stehu 3.00 (na Janome), viac sa mi to páči, ale je to otázka osobnej preferencie..


A tu je bez zdĺhavého vysvetľovania odpoveď na Jankinu otázku, čo mám proti ručným prácam - když je něčeho moc, tak je to skrátka příliš :-)



Krásny deň praje Vaša Zebrička :-)
P.S. Ak ušijete a podarí sa Vám, poteším sa fotke...

(poteším sa, ak budete tento spôsob zverejňovať na svojich stránkach a blogoch a ešte viac, ak nezabudnete spomenúť, že ste sa ho naučili odo mňa :-) - je milé, ak sa dostávajú ďalej nápady a triky, smutnejšie, ak to autorky vydávajú za svoje, prípadne "zabudnú" spomenúť, kde sa to naučili, prípadne sa ani nenamáhajú použiť vlastné fotky... ale to by bolo nadlho.
Robte to skrátka tak, ako by ste boli radi, keby ostatní naložili s Vašou vlastnou prácou a nápadmi - vždy sa to vracia ako bumerang..)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára